Clipperton

Ostrov Clipperton (Ile Clipperton)
rozloha: 6 km2 počet obyvatel: 0 (červenec 2008)
hustota zalidnění: 0 obyv./km2přirozený / celkový přírůstek: - (červenec 2008)
hlavní město: -

jazyky: -

typ státu: území pod francouzskou suverenitou spravované ministerstvem zámořských území správní členění: žádné

národnosti: -

náboženství: -
HDP/obyv.: - měna: -

→ izolovaný ostrov v Tichém oceánu, pojmenovaný podle Johna Clippertona, piráta, který si na ostrově vybudoval v 18. století skrýš. Anektován Francií v roce 1855, obsazen Mexikem v roce 1897, na základě mezinárodní arbitráže ale vrácen Francii v roce 1935.

→ jedinou ekonomickou aktivitou je občasný rybolov (tuňák).

→ do 21. února 2007 byl ostrov pod správou vysokého komisaře z Francouzské Polynésie. V současnosti má správu Clippertonu v kompetenci francouzské ministerstvo zámořských území.

důležité odkazy:
Všeobecné informace:CIA - The World Factbook 2007
Wikipedia - The Free Encyclopedia
zajímavosti:

John Clipperton

John Clipperton byl anglický námořník, korzár podnikající útočné výpady proti španělským lodím. Narodil v Yarmouthu (Norfolk). Jeho otec byl námořníkem a tato skutečnost ovlivnila zásadní měrou další Clippertonův vývoj. Už v mládí se plavil po všech mořích lemujících Evropu, dostal se do Karibiku a podnikl plavbu kolem světa. Jeho odborné schopnosti, zejména kormidelnické umění, kontrastovaly s jeho nevyrovnanou povahou. Okolí jej charakterizovalo jako hrubiána, kterého často přepadaly nečekané záchvaty vzteku a agresivity. První zkušenosti v boji se Španěly získal pod velením kapitána Wiliama Dampiera. Během jedné z bojových akcí upadl do zajetí, ve kterém strávil čtyři léta. Po propuštění v roce 1712 korzárské činnosti nezanechal. Naopak se stal kapitánem lodi Success, se kterou podnikal útoky vůči španělským plavidlům brázdícím vody západního pobřeží Ameriky. Jako základnu a útočiště si měl údajně vybrat malý atol vzdálený cca 950 km od pobřeží Mexika. Každopádně byl první, kdo atol podrobně prozkoumal a zanesl do map. Zemřel roku 1722 nedlouho poté, co se z plaveb vrátil domů k rodině.

poslední aktualizace:
04.09.2009
zpět na hlavní stranu
normální zobrazení
druhý vzhled